Banky mateřského mléka

Krásný den všem maminkám i (ne)maminkám…
Nedávno se mě ptala kamarádka/klientka, co má dělat s přebytečným mlékem…
I když malou nakojí D O S Y T A, tak jí stejně pořád zbývá hodně mléka a musí stále po kojení odsávat, aby se jí mléko nehromadilo a neudělalo pak paseku…
Říkám jí: „ Hele a nepřemýšlela jsi o „darování“ mléka do mléčné banky?“ Ona vůbec netušila, která bije…O této možnosti se dozvěděla až ode mne.
Mléčných bank máme v ČR celkem 5. V Praze – v ÚPMD, Českých Budějovicích, Mostě, České Lípě a Hradci Králové.
Aby se žena mohla stát dárkyní MM, je nutné splnit určité podmínky. Žena by měla být zdravá, nekouřit, nepít alkohol, neužívat žádné léky. Musí podstoupit vyšetření, kde se zjistí, zda je vhodná dárkyně. Důležité je také, aby miminko, které kojí, nebylo starší 6 měsíců z důvodu toho, že složení MM se v půli roce mění a není již vhodné pro novorozence. Důležité je také množství mléka, kterého by mělo být minimálně 0,5- 1l / den.
V případě, že se žena stane vhodnou dárkyní, dostane příslušné „vybavení“ pro odstříkávání mléka. Nejvhodnější způsobem je ruční odstříkávání, kde se minimalizuje průnik různých bakterií.
Cena výkupu mléka se pohybuje okolo 100-200 Kč za litr. Prodejní cena je však vzhledem k nákladnosti na zajištění pasterizovaného mléka, dost vysoká – pohybuje se okolo 900Kč/ litr.
V ČR je proti zákonné kojit cizí dítě či přímo prodávat mateřské mléko.


Co vy? Slyšely jste někdy o možnosti darování mléka? Nemáte s tím některá vlastní zkušenosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *