Kloboučky

Kloboučky?! Spíše zlo pro maminku, miminko i laktační poradkyni…

Dost často se na mě maminky obracejí s žádosti o pomoc s kojením…V období prázdnin jsem snad každý týden řešila používání kloboučků a jejich dopad na kojení… Kloboučky jsou silikonové “bradavky”, které jsou často maminkám doporučovány v porodnici v případě, že se miminko nechce přisát nebo bojkotuje přisávání… Je to jednoduché …dáme silikonovou bradavku na tu “blbou” bradavku, miminko se “lépe” přisaje (lépe = rychleji) a problém je v tu chvíli vyřešen…
Bez námahy sestřiček, maminky i potažmo miminka…Nějakou dobu to může takto fungovat…Maminka je ráda, že dítě saje a přibývá na váze. Když je miminko dravé, dokáže se tímto způsobem určitou dobu obstojně kojit…
Někomu to vydrží dokonce i rok… Ale bohužel častější realita už není tak růžová, jaká by se mohla  na začátku zdát.
Problém většinou vyvrcholí v období mezi 3. – 4. měsícem věku dítěte. Do té doby se hladina prolaktinu drží i přes neefektivní kojení ve vysokých hodnotách.
Při dlouhodobém používání kloboučku může dojít ke snížení tvorby mléka. Miminko většinou neoptimalně dráždí bradavku a dvorec, tím se mu nedostává tolik mateřského mléka jako by tomu bylo, když by maminka kojila bez kloboučku. Tím že miminko “nevytáhne” z prsa dostatek mléka, pozvolna klesá hladina prolaktinu a následně i množství mléka, protože bez poptávky nebude nabídka (jak ráda říkám). Dopad to má i na váhu miminka, miminko začne v růstu stagnovat…
Pediatr doporučí přikrm…
Maminka si to zdůvodní tím, že prostě přišla o mléko a kojení ukončí.
Přitom by někdy stačilo opravdu málo!
‼️ Nedoporučovat kloboučky jako první, ale jako poslední možnost v případě problémů s přisáváním miminka k prsu. ‼️ Klobouček osobně doporučujeme maminkám, které mají VPÁČENÉ bradavky!
Ovšem i vpáčené bradavky lze řešit už v těhotenství.

2 komentáře u „Kloboučky

 • 29 srpna, 2020 (18:41)
  Permalink

  Dobry den

  Znamená to tedy, že pokud jsem kloboucky po dobu skoro dvou měsíců používala, dítě prs většinou odmítá, tak že uz nebudu moci kojit?

  Odpovědět
  • 30 srpna, 2020 (9:50)
   Permalink

   Dobrý den Markéto,

   u každé maminky je to jiné, nicméně pokud jste kloboučky používala a nyní byste chtěla kojit bez kloboučku, tak bude nutné být mnohem trpělivější, jelikož je to pro miminko rozdíl při přisávání. Zároveň kloboučky mohou zapříčinit například menší množství tvořeného mléka. Tak jak jsem již zmínila, je to individuální u každé maminky a nezle to hodnotit obecně. Jsou maminky, které kloboučky používají, vyhovují jim a bez nich by nekojily. U jiných maminek to může způsobovat s kojením problémy.
   V každém případě, pokud byste chtěla, je možné se na problém podívat osobně a využít našich služeb laktačního poradenství.
   V případě Vašeho zájmu mě můžete kdykoliv kontaktovat – viz sekce kontakt.

   Hezký den
   Romana Oplová

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *