Při nákupu nad 1 300 Kč doprava ZDARMA

Jak řešit popraskané bradavky?

Jako jedním z velmi častých problémů se při laktačním poradenství setkávám s problémem popraskaných bradavek (ragády).

Pokud bradavky popraskají a jsou bolestivé, stává se z kojení pro maminku dost nepříjemná činnost, ze které se stresuje a ještě před tím, než kojení vůbec začne, ví, že jí to bude zase bolet. Na druhou stranu pro své miminko chce to nejlepší a bolest raději vydrží. Velmi často ovšem stačí málo a popraskané bradavky se snadno vyléčí.

Některé maminky s popraskanými bradavkami zápasí týdny, jiné dny a mnohdy se bradavky zahojí mnohem rychleji. Je ovšem důležité si včas říct o pomoc! Kojení nemá být bolestivé a nepříjemné, jedná se o příjemný a intimní okamžik s vaším děťátkem, kdy k sobě máte nejblíže.

Čím to je, že bradavky praskají a jsou bolestivé?

Hlavním důvodem popraskaných bradavek je špatná technika kojení. Mnohdy stačí pár špatných přiložení a problém je na světě. Zároveň je nutné o prsa i o bradavky mezi kojeními správně pečovat a problémům předcházet.

Jaká je pomoc maminkám s popraskanými bradavkami (ragádami)?

Jako první je nutné odstranit hlavní příčinu. Ve většině případů je nutné upravit techniku kojení. Nemusíte se bát, stačí pár rad od zkušené laktační poradkyně, která s Vámi vše probere a techniku kojení pomůže upravit. Dalším krokem je důkladná péče o prsa. Na mém eshopu naleznete samostatnou sekci, kde jsou kosmetické produkty pro péči o poprsí nejen během kojení. Na základě zpětné vazby od maminek mohu doporučit balzám od firmy Mustela a hojivý krém na bradavky od firmy Dodie. I přes to, že přípravky nejsou pro miminko škodlivé, doporučuji před každým kojením bradavku od přípravku očistit pro zlepšení vazby mezi Vámi a miminkem.

Co ještě může pomoci?

Často se dočteme, že mateřské mléko má hojivé účinky. Je tomu opravdu tak a i v tomto případě to mohu doporučit. Rozetřete si poslední kapku svého mateřského mléka po poškozené bradavce či dvorci a nechte ji zaschnout.

Zásady pro léčbu a hojení popraskaných bradavek?

  • Odstraňte hlavní příčinu problému – nejčastěji špatnou techniku kojení.
  • Aplikujte hojivé kosmetické prostředky.
  • Bradavky větrejte!
  • Zabraňte aby poraněné bradavky byly ve vlhku.

Jak bradavky ochránit a větrat?

Doplňkem ke kosmetickým produktům mohou být chrániče bradavek. Jedná se o pomůcku, která se vkládá do podprsenky. Zabraňuje bradavkám tření o látku podprsenky, bradavkám dodá potřebný vzduch a zabrání jejich zapařování. Díky reálným zkušenostem nejen od mých zákaznic Vám mohu doporučit chrániče od značky Medela, které jsou opravdu diskrétní a v podprsence nejsou téměř vidět. Druhým produktem jsou chrániče 2 v 1 od značky Avent Philips, které kromě ochrany Vašich bradavek zajistí také funkci sbírání mateřského mléka.

V případě rozsáhlého poranění bradavek je možné rovněž aplikovat stříbrné kloboučky.

Léčba popraskaných bradavek trvá minimálně několik dní, ale při následování mých rad se Vám bude postupně ulevovat každým dnem. V případě, že ani po úpravě kojení a domácí léčbě se Vám bradavky ani po několika dnech nehojí, navštivte svého lékaře.

AUTORKA:

Mgr. Romana Černostová

Porodní asistentka, certifikovaná laktační poradkyně a instruktorka kojeneckých masáží IAIM.