Při nákupu nad 1 300 Kč doprava ZDARMA

Vpáčené nebo ploché bradavky? Jak na ně?

V rámci své praxe s laktačním poradenstvím se setkávám s množstvím problémů, se kterými se na mě maminky s důvěrou obrací. Jedním z nejčastějších problémů je, když maminky mají příliš ploché nebo vpáčené bradavky.

Klasický scénář vypadá asi tak, že maminka mě kontaktuje s problémem pojmenovaným jako “miminko se nepřisává”. Při bližším povídání si s maminkou následně zjistím, že již v porodnici byl miminku podáván příkrm a mamince byly pro kojení doporučeny kloboučky se slovy “jinak miminko kojit nebudete”. Opak je pravdou!

Ploché bradavky trápí značné množství žen. Tvar bradavek je možné řešit již v těhotenství a způsobů je hned několik. Velmi vhodné je rovněž absolvovat kvalitní předporodní kurz, na kterém Vám o problému plochých bradavek řeknou a dostanete informace, jak ploché bradavky případně řešit. Kontrola bradavek by měla být provedena rovněž při návštěvě těhotenské poradny, bohužel ne vždy se tak stane a tak to může být pro novopečenou maminku překvapení.

Máte vpáčené bradavky?

Zda máte vpáčené či ploché bradavky můžete snadno zjistit sama. Vpáčené či ploché bradavky lze rozdělit na tři stupně vpáčení:

 1. Stupeň a jak ho rozeznat?
  • Při zatlačení na dvorec bradavka sama vystoupí a při uvolnění tlaku zůstává chvilku venku a pak se opět zanoří do prsu.
  • Bradavka se sama vysune při masírování okolí dvorce nebo při stimulaci chladem.
  • Dá se snadno vytáhnout odsávačkou nebo během kojení či pomocí manuálního odsávání rukou.
  • Možno řešit neinvazivní metodou.
 1. Stupeň a jak ho rozeznat?
  • Po uchopení se bradavka povytáhne až při silnějším tlaku. Jakmile přestaneme vyvíjet tlak, tak se bradavka zanoří zpět do dvorce a přisátí miminka značně ztěžuje.
  • Možno řešit neinvazivní metodou.
 1. Stupeň a jak ho rozeznat?
  • Bradavka v podstatě nereaguje.
  • Je velmi obtížné bradavku vytáhnout.
  • Zpravidla řešeno jedině chirurgicky.

Neinvazivní pomoc při plochých či vpáčených bradavkách?

Jaká je neinvazivní pomoc při plochých bradavkách? Můžeme využít několik nechirurgických řešení, která jsou dostupná na trhu a s vpáčenými bradavkami nám pomohou.

Jedno z možných řešeních na trhu přináší produkt Niplette od Avent Philips. Jedná se o diskrétní nechirurgické řešení. Spočívá v přisávání malého kloboučku na bradavky. V ideálním případě by se pomůcka Niplette měla používat před těhotenstvím, kdy je doporučené jí nosit v osmihodinových intervalech ve dne nebo v noci. Dle návodu od výrobce je rovněž možné Niplette nosit do konce šestého měsíce těhotenství. Poslední možností je aplikace Avent Niplette aplikovat i po porodu před samotným kojením, v případě, že prsa nejsou příliš nalitá mlékem.

Druhé z možných řešení, která jsou na trhu dostupná je použití formovače bradavek. Jako vhodný formovač bradavek mohu doporučit produkt Medela formovač bradavek. Pracuje na principu vyvíjení tlaku na okolí bradavky, čímž bradavku vytlačuje a při kojení umožňuje dítěti, aby si bradavku snadněji vzalo do úst. Formovače bradavek je možné nosit již během těhotenství, ale i po porodu mezi kojeními. Formovače bradavek mohou být nošeny od 32. týdne těhotenství. Doba nošení se postupně prodlužuje od 30 minut až na 8 hodin den

Vpáčené bradavky je možné také řešit za pomocí tejpování. Provádí se však nejdříve až od 37. či 38. týdne těhotenství. Není vhodné začínat dříve, jelikož pomocí tejpování bradavek je možné vyvolat předčasný porod.

V neposlední řadě je vhodné bradavky stimulovat pomocí prstů. Stimulaci bradavky pomocí prstů doporučuji maminkám provádět vždy před samotným kojením. Po stimulaci prsty bradavka většinou sama z dvorce vystoupne. Zároveň se stimulací bradavky pomocí prstů je vhodné provést zahřátí prsu. O termoterapii jsem již psala v předchozím článku, který Vám vřele doporučuji k přečtení pro získání více informací o tématu termoterapie.

Na konec je potřeba zmínit, že je vhodné jednotlivé metody kombinovat. U každé z Vás to bude individuální. Je opravdu nutné používání jakýchkoliv neinvazivních pomůcek na vpáčené bradavky je konzultovat s Vaším gynekologem nebo laktační poradkyní a společně najít řešení, které Vám bude vyhovovat.

AUTORKA:

Mgr. Romana Černostová

Porodní asistentka, certifikovaná laktační poradkyně a instruktorka kojeneckých masáží IAIM.